rozloha 1807 ha
nejvyšší bod 588 m ("Varta")
počet obyvatel: 1 149 ( k 1. 1. 2015 )
počet obývaných domů cca 350
V roce 1996 se obec Bystřec zúčastnila soutěže "VESNICE ROKU 1996" V regionálním kole východních Čech z okresu Ústí nad Orlicí byla Bystřec vyhodnocena MODROU STUHOU - za společenský život obce. Celostátní vyhlášení výsledků proběhlo 20. 2. 1997 v obci Vratěnín, okres Znojmo. "VESNICE ROKU 1998" v krajském kole obec Bystřec oceněna BÍLOU STUHOU - za péči o mládež. Celostátní vyhodnocení se konalo 11.12.1998 v Jiřetíně pod Jedlovou.
Obec Bystřec leží v podhůří Orlických hor v severovýchodní části okresu Ústí nad Orlicí u Jablonného nad Orlicí, v sousedství turistické a rekreační oblasti Čenkovice, Bukové hory a Suchého vrchu.
Místní krajina oplývá rozmanitým, malebným terénem. Od známého „dubu" je pěkný výhled do okolí. Za dobré viditelnosti až na Sněžku. Dle pověstí pamatoval Žižku. Na mapách označován jako orientační bod.
Dne 21. června 2002 před 21.00 hodinou při bouřce doprovázené silným větrem byla zlomena koruna tohoto krásného velikánu, starého dubu. Zůstala stát pouze spodní část kmene.
Obecní zastupitelstvo se usneslo a uskutečnilo poblíž výsadbu nového dubu 18. 4. 2003.
Nedaleko odtud je nejvyšší vrchol kopec zv. Varta (587,5 m.n.m.), kde je nejhezčí výhled na Bukovou horu, Čenkovice, Orličky, Suchý vrch, Jamné, Sobkovice, Studenecké skály a na střed obce.
Velmi hezké je údolí směrem k Horní Čermné zvané „Tisce", které má osobité kouzlo. Malebným údolím směrem na západ bahnitými a lučinatými loukami s četnými zákruty spěchá Tiscovský potok. Počátkem jara se toto údolí bělá koberci bledulí. Od května jsou Tisce samý květ a ptačí zpěv. Na podzim Vás upoutá pestrostí barev smíšeného porostu. Na dolním toku pod Bystřeckým kamenolomem se pak vlévá do Bystřeckého potoka.
Dle zpravodaje Českého svazu ochránců přírody „Jen tisy bychom v Tiscích hledali marně". Název údolí s nimi údajně nemá nic společného. Byl prý inspirován tichem, které tu po většinu roku panuje...
Tiché a klidné místo Vám také poskytne zatopený lom „Vávrovka".
Nad obcí u „Hrubé skály" je pěkné místo na táboření.
V pěkném tichém údolí „Tisce", kde jsou přirozené vlhké louky je chráněné pásmo a výskytem bledule jarní a dalších druhů: psineček psí, vratička měsíční, suchopýr širokolistý, prstenec májový, rosnatka okroulistá a jiné.
Další menší úsek bledulí je nad obcí směrem na Čenkovice. Taktéž údolí „Hradiska" od Orliček k Jablonnému n.O. jsou louky s výskytem bledule jarní.
Za Křivohlávkovými čp. 227 - alej 6 lip
„Na Zákopanici"- poblíže čp. 56 1 lípa
„U DUBU" - letitý mohutný dub, při bouřce 21. 6. 2002 byla zlomena koruna tohoto nejstaršího památného dubu.